Kuchyně ve starověku

icon16.08. 2022
iconDaniel Marysko

K rozvoji tohoto prostoru došlo ve starověku ale až poté, co byla vynalezena kuchyňská kamna, nebo když došlo k vynálezu pece. Rovněž přítok a odtok vody bylo nutné vyřešit, aby se z kuchyně stalo místo nejen navštěvované, ale i příjemné. K instalaci moderních vodovodních trubek ale došlo až mnohem později, do té doby se voda na vaření i úklid nosila do kuchyně zvenku. Ze studní, pump nebo přírodních pramenů.

Kuchyně je základem domu a tvoří to, čemu říkáme domov. Dříve se vařilo na otevřeném ohni a technické vymoženosti v oblasti ohřívání jídla a jeho přípravy se objevily až s nástupem osmnáctého a devatenáctého století. Pokrok v této oblasti totiž zásadně pozměnil architektonické pojetí starověké kuchyně. A jak tedy taková kuchyně ve starověké řecké domácnosti vypadala?

Výsadní místo zaujímalo atrium, jakási vstupní hala. Pokoje pak byly přístupné z centrálního nádvoří. V mnoha podobných domech sloužila jako kuchyně odkrytá nebo částečně či úplně krytá terasa. Domy bohatých občanů se pyšnily oddělenou místností speciálně zařízenou pro kuchyňské účely. Taková kuchyně byla obvykle situována vedle koupelny, aby mohly být obě místnosti vyhřívány najednou právě kuchyňským ohněm. Malá místnůstka plnící účel skladu nebo spíže se nacházela za kuchyní. Tak bylo jídlo v ní uskladněné vždy po ruce. Řecký model kuchyně poté přejali i Římané a římskou kuchyní se inspirovala celá Evropa i v období středověku.

Kromě technických vymožeností, jakými je elektrický nebo plynový sporák, na obdobném principu fungující trouba, dřez s tekoucí vodou nebo myčka, se starověká kuchyně výrazně nezměnila a i v dnešní době využíváme starověkých principů. Dokonce se čím dál častěji vracíme k modelu otevřené kuchyně na dvoře v případě letních kuchyní a grilovacích míst.